Kasztan jadakny z Rept Śląskich.
Kasztan jadalny (Castanea sativa), mówią że najgrubszy w Polsce. Ma 846 cm obwodu pierśnicowego. Większy niż okaz z Celbowa i Rzucewa na Pomorzu… Jest potęga i małe kasztanki…nawet słodkie.
Kasztan jadalny (Castanea sativa), mówią że najgrubszy w Polsce. Ma 846 cm obwodu pierśnicowego. Większy niż okaz z Celbowa i Rzucewa na Pomorzu… Jest potęga i małe kasztanki…nawet słodkie.
Dziś spotkałem Kongeegen – najstarszy w Danii i prawdopodobnie w Europie dąb szypułkowy – wiek szacowany na 1400-1900 lat Więcej czytaj https://en.wikipedia.org/wiki/Kongeegen
W ramach świętowania tegorocznego (22 kwietnia 2024) Dnia Ziemi odbyło się spotkanie autorskie promujące specjalne wydanie kwidzyńskiego periodyku „Schody Kawowe” poświęconego w całości przyrodzie. Jest w nim artykuł, w którym dzielę się moją małą cegiełką do rozpoznania dziejów ochrony „zabytków przyrody” Pomorza oraz upamiętnienia zapomnianej postaci Hugo Conventz’a – pomorskiego promotora ochrony przyrody w Europie…
Tu w moich Prusach alei przydrożnych wciąż jest jeszcze (względnie) dużo. Dziś znalazłem jednak taka mała, spacerową. Niby nic wielkiego, ale urocza i miła dla oka… Zbudowana z kilkunastu lip szerokolistnych sadzonych w cyklu przeskakującym. Jest na tyle wąska, że scieżka wije się w niej delikatnie. Całość jest zosiowana z małą uliczką („Lipową” nomen omen)…
Instytut Drzewa dzieli się wiedzą, doświadczeniem i sposobami skutecznego zarządzania zieloną infrastrukturą, ale też szkoli się wewnętrznie. Przez cztery marcowe dni odwiedzaliśmy Londyńskie „Ancient Trees” w Windsor Great Park, Hansted Heath, Epping Forest, Hatfield Forest, Burnham Beeches. Zobaczyłem i przegadałem chyba najwięcej sędziwych drzew w życiu. Spotkałem kilkoro niesamowitych ludzi, którzy opowiadali o „swoich drzewach”….
Po raz pierwszy w Polsce odbywa się w kurs i certyfikacja VetCert. Organizatorem i ośrodkiem certyfikacyjnym jest Instytut Drzewa. 1 czerwca 2023 – odbył się pierwszy zjazd kursu wzięło w nim udział kilkunastu arborystów z całej Polski, w tym też ja 🙂 Odwiedzaliśmy Pawłowickie Arboretum w doborowym towarzystwie.
Wspominałem już, że drzewa i zabytki ( Natura i Kultura) to dobrana para. Wczoraj, 5 kwietnia 2023 roku, miałem przyjemność opowiadać o wartości drzew w ramach sesji: „Zieleń w zespołach zabytkowych w polityce i praktyce konserwatorskiej. Nowe potrzeby miast. Nowe Doktryny” organizowanej przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniw. Warszawskiego….