Zapewnienie stałego dostępu do usług ekosystemowych zadrzewień przy jednoczesnym akceptowalnym poziomie ryzyka wymaga systematycznych zabiegów inspekcyjnych i wykonawczych realizowanych według najlepszych dostępnych praktyk branżowych.
Podstawową regulacją w zakresie zadrzewień i terenów zieleni jest Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody ( Dz.U. z 2004 r. Nr 92, poz. 880) razem ze wszystkimi aktami powiązanymi i wykonawczymi.
Standaryzacja jest niezbędna dla uszczegółowienia powyższych aktów i zapewniania jakości oraz porównywalności prac w czasie.
Aktualnie w Polsce dostępne są standardy opublikowane w 2021 roku w ramach projektu „Drzewa dla Zielonej Infrastruktury Europy„:
Powyższe standardy dostępne są na licencji CC-BY-SA
Czytaj więcej na www.drzewa.org.pl/standardypraktyk
W Polsce dostępne są również Europejskie Standardy Arborystyczne (EAS) redagowane przez międzynarodowy zespół autorski (zobacz więcej). Dotychczas opublikowany jest pakiet Technical Standards in Tree Work:
Powyższe standardy dostępne są na licencji CC-BY-SA
Aktualnie toczy się proces konsultacji kolejnego pakietu Consulting Standards in Tree Work:
Ponadto w Polsce w 2022 roku powstał pakiet „Standardów utrzymania terenów zieleni w miastach” opracowany przez Fundację Sędzimira. W niektórych zakresach nin. „standardy Sędzimira” nawiązują lub odwołują się do standardów z 2021 roku. Pakiet jest dostępny do wykorzystania z uwzględnieniem warunków licencji . Na pakiet składają się następujące części tematyczne:
Jeśli chciałbyś wprowadzić standardy zarządzania drzewami w swojej gminie lub instytucji – zadzwoń. Mogę pomóc Ci w procesie wdrażania i szkoleniach.
Dziś odbyło się kolejne z serii spotkań Gdańskiej Karty dla Drzew. Gdańsk zwiera szyki aby jeszcze lepiej dbać o swoja zieleń. Razem z Julia Kończak reprezentujemy Instytut Drzewa i dzielimy się wiedzą i pasja do drzewach.