Podobne wpisy
Konferencja „Zieleń w zespołach zabytkowych…”
Wspominałem już, że drzewa i zabytki ( Natura i Kultura) to dobrana para. Wczoraj, 5 kwietnia 2023 roku, miałem przyjemność opowiadać o wartości drzew w ramach sesji: „Zieleń w zespołach zabytkowych w polityce i praktyce konserwatorskiej. Nowe potrzeby miast. Nowe Doktryny” organizowanej przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniw. Warszawskiego….
Drzewa sędziwe Londynu i okolic
Instytut Drzewa dzieli się wiedzą, doświadczeniem i sposobami skutecznego zarządzania zieloną infrastrukturą, ale też szkoli się wewnętrznie. Przez cztery marcowe dni odwiedzaliśmy Londyńskie „Ancient Trees” w Windsor Great Park, Hansted Heath, Epping Forest, Hatfield Forest, Burnham Beeches. Zobaczyłem i przegadałem chyba najwięcej sędziwych drzew w życiu. Spotkałem kilkoro niesamowitych ludzi, którzy opowiadali o „swoich drzewach”….
Tomografia akustyczna drzew
(STo, ang. Sonic Tomography) – metoda bezinwazyjna bazująca na zjawisku rozchodzenia się dźwięku w ośrodku (np.: drewno zielone pnia określonego gatunku) ze stałą prędkością. Zmiana ciągłości ośrodka (np.: obecność przeszkód, rozkładu lub ubytku) będzie wpływała na zmiany prędkości przepływu. Tomografia znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach technicznych, inżynierii czy medycynie. W przypadku arborystyki do badania akustycznego…
Letni (nieprzewidywalny) upadek konaru
Letni upadek konaru (summer branch drop, SBD) to termin opisujący wyłamywanie się dużych konarów drzew bez oczywistej przyczyny w okresie letnim. Kiedy zwykle występuje? Zjawisko zwykle występuje w miesiącach letnich przy braku większego obciążenia wiatrem przy jednoczesnym braku postrzegalnych cech diagnostycznych wskazujących na osłabienie. Odnotowano jego występowanie po ulewnym deszczu, który poprzedzony był przedłużającym się okresem…